Sidebar

Το... βιολί τους τα Τρίκαλα (5-0)

Τη 12η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο ΑΟΤ απέναντι στην Καλλονή.

Η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν ανώτερη και... καθάρισε εύκολα το ματς παρουσία 500 φιλάθλων της, χάρη σε τέρματα των Κουσκουνά (14’, 55’), Σανδραβέλλη (35’), Μπαϊκαρά (39’) και Γιαννιτσάνη (81'). Με αυτό το «τρίποντο» τα Τρίκαλα προσπέρασαν τον ΟΦΗ και βρίσκονται στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος με 61 βαθμούς. Από τη μεριά τους οι νησιώτες δεν εμφανίστηκαν καθόλου ανταγωνιστικοί, κάτι που φάνηκε και από τις τρεις (!) αλλαγές που πραγματοποίησε ο Δημήτρης Γαβαλάς, αμέσως μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η ομάδα της Λέσβου με αυτή την ήττα, «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο στην κατάταξη και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 7’, όταν από σέντρα του Σανδραβέλλη ο Γιαννιτσάνης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Ο ΑΟΤ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14’ με γκολ του Κουσκουνά. Ο σέντερ φορ της Θεσσαλικής ομάδας έλαβε την κάθετη πάσα, με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος να... παίρνει το όπλο του και με πλασέ να σημειώνει το 18ο εφετινό του τέρμα. Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό με τα μεν Τρίκαλα να χάνουν άλλη μία ευκαιρία πριν τη συμπλήρωση του μισάωρου, με κεφαλιά του Κουσκουνά στο 24’. Η Καλλονή δεν μπορούσε να φανεί απειλητική στο ματς και δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 35’. Ο Σανδραβέλλης έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλο ένα γκολ, με... δράστη αυτή τη φορά τον Μπαϊκαρά. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του σκόρερ του δεύτερου τέρματος και από κοντά έκανε το 3-0, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με τον προπονητή των φιλοξενούμενων, Δημήτρη Γαβαλά, να πραγματοποιεί και τις τρεις (!) αλλαγές του με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, δείγμα του πόσο απογοητευμένος ήταν από την από την έκβαση του αγώνα, εκκίνησε η επανάληψη. Οι γηπεδούχοι πάντως συνέχισαν να είναι καλύτεροι, έχασαν τετ α τετ στο 54’ με τον Μπαϊκαρά, πριν καταφέρουν και πετύχουν το τέταρτο τέρμα του στο ματς ένα λεπτό μετά. Ο Κουσκουνάς εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπαϊκαρά και από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το δεύτερο γκολ του για το 4-0. Ο στράικερ του ΑΟΤ έχασε δύο ευκαιρίες στο 70’ και το 71’ για το χατ τρικ του, με τα τελειώματα του να μην είναι τα ενδεδειγμένα. Στο 75’ ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει σε ένα ακόμη τετ α τετ τον Μανιάτη, χάνοντας εκ νέου την ευκαιρία για το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Τελικώς οι γηπεδούχοι έκαναν το 5-0 στο 81' με τον Γιαννιτσάνη, που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπαϊκαρά. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τα Τρίκαλα να παίρνουν μια πολύ εύκολη νίκη επί της Καλλονής.

Σκόρερ: 14’, 55’ Κουσκουνάς, 35’ Σανδραβέλης, 39’ Μπαϊκαρά, 81' Γιαννιτσάνης

Κόκκινη:

AO Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Σανδραβέλης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος (65’ Καρρίκι), Μαχαμάτ (46’ Αρναρέλλης), Μπαϊκαρά, Ρομπέρ (46’ Νταμάχου), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς, Γιαννιτσάνης

Καλλονή (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Λίταινας, Μέγκαχεντ, Καραγεώργης (46’ Σάββα), Τζελίδης, Γιώργου, Λαμπράκης (46’ Μέξης), Σισέ, Σοφιάνης (46’ Ελευθεριάδης).

Διαιτητής: Ρούσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας)

Βοηθοί: Τρίκας (Θεσπρωτίας), Βογιατζής (Καρδίτσας)