Sidebar

Οι αγώνες του 2ου ομίλου

Μεγάλο «διπλό» για τη Νίκη Αγκαθιάς, ενώ με τρίποντο ξεκίνησε και η Βέροια.

ΑΛΜΩΠΟΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 2-0

Ο Αλμωπός Αριδαίας αξιοποίησε το διάστημα υπεροχής του στο β’ ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 2-0 επί του Μακεδονικού μπαίνοντας με το δεξί στο Πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Ελευθεριάδης στο 57’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Πέλλας, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ξόμπλιος με κεφαλιά – ψαράκι στο 71’. Διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσουκάνη (61’) ο Μακεδονικός.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Τυριακίδης): Μένιος, Ασλαμπάλογλου, Ελευθεριάδης Γ. (73’ Πολύζος), Ελευθεριάδης Λ., Κιουλτζόπουλος, Κάρτζιος (46’ Στογιαννίδης), Μεντής (89’ Ιωάννου), Ξόμπλιος (78’ Μουσόνι), Σαϊνατούδης, Σαμαρόπουλος, Τζημογιάννης.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Αβραμίδης): Γουμάγιας, Χατζηκωνσταντίνου, Τριανταφυλλίδης (75’ Κρυστάλης), Τσιαμπάζης (82’Δήμου), Δούμας Ζαφειρίδης, Τσουκάνης, Γαρύφαλος, Αγγελούδης (66’ Ποκόνγκ), Καρλόπουλος, Μπαρντούσι (59’ Σταύρε).

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ-ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ 0-1

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη νεοφώτιστη Νίκη Αγκαθιάς, η οποία άλωσε το Παλαιοχώρι και μπήκε νικηφόρα στη σεζόν. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη ήταν ο Γιαζιτζόγλου, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) στο 73’ και με τη βοήθεια του δοκαριού χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Πίεσε για την ισοφάριση ο Αρης Παλαιοχωρίου, ωστόσο, είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη, αφού δύο φορές ο Σιμόνι σημάδεψε τα δοκάρια της εστίας της Αγκαθιάς.

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ (Παντζιαράς): Βασιλειάδης, Τσιντογιάννης (51’ Σιμόνι), Καραμπάς, Ταΐρης, Αποστολάς, Μπάμπουρας (71’ Σκέμπι), Δημητρακόπουλος (63’ Μανιός), Χαρίσης, Ιγνατίδης, Κωτάκης, Κεφαλάς.
ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ (Κωστογλίδης): Τόλιος, Χατζόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Ρογγότης, Λιόλιος, Γιαννόπουλος, Σούκιας, Γκελοσάνι (69’΄Σιδηρόπουλος), Λαζόπουλος, Αβραμόπουλος, Τριανταφυλλίδης (87’ λ.τ. Κίτσας Λ.).

ΒΕΡΟΙΑ-Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 45’ Μουρατίδης

Με νίκη ξεκίνησε η Βέροια στην πρεμιέρα, νικώντας 1-0 τον Α.Σ. Γιαννιτσά. Το παιχνίδι έγινε παρουσία 500 περίπου οπαδών και των δύο ομάδων. Το ματς έκρινε το γκολ του Μουρατίδη στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από σέντρα του Κυριακίδη. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 84ο λεπτό, αλλά ο ρέφερι έδωσε συνέχεια στο ματς.

ΒΕΡΟΙΑ (Παπανώτας): Μπλατσιώτης, Μουχάλης, Τσιότρας, Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας (90’ Ιωάννου), Βεργώνης, Κυριακίδης (80’ Μισαηλίδης), Κανούλας (61’ Τσικόπουλος), Μπακάλης, Σκαθαρούδης (77’ Μυλωνάς).
Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Τομπάζης): Κύρου, Σέρα, Παντεκίδης, Ιορδανίδης, Παπασυμεών, Κοβάτσης (62´ Χουσεΐνογλου), Ζαρογιάννης, Κοτσαρίδης, Καραγιάννης, Ζούρκος, Παντελίδης.

Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Π.Ο. Τρίγλιας 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: 24' Ντούνγκα, 68' Σταυρόπουλος

Σημαντική νίκη και μάλιστα εκτός έδρας για τον Π.Ο. Τρίγλιας, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Π.Α.Ο. Κουφαλίων. Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη είχε την υπεροχή και τη μετουσίωσε με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Π.Α.Ο. ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ (Τσιτενίδης): Κανδηλάπτης, Χαραλαμπίδης, Αγτζίδης (85' Χατζής), Λιόντας (46' Γολιδόπουλος), Ανδρέου, Κοντσίδης, Προβατίδης, Μαργαρίτης, Κωνσταντινίδης (46' Υψηλός), Γιαννουπλάκης (46' Πολίτης), Μπάλιος.
Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Ζώτος, Προκοπίου (90' Μενικάλι), Μπέσσας, Μιλκούδης, Μουτζίκος, Σουάνης (70' Πάλλας), Σαρβανίδης, Σταυρόπουλος (86' Καρατζάογλου), Ντούνγκα (80 Μαλακασιώτης), Λιόνης.

Μελιτέας Μελίτης – Αγροτικός Αστέρας 1-1

Ισόπαλοι αναδείχτηκαν ο Μελιτέας με τον Αγροτικό, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι «σταχυοφόροι» αν και προηγήθηκαν στο 67' με τον Στεφανίδη, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και υποχρεώθηκαν σε απώλεια βαθμών. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 90’ με κοντινή προβολή του Σεκουλίδη. Ο Αγροτικός είχε και δύο δοκάρια με τους Στεφανίδη (51') και Αμαραντίδη (87'), ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σεκουλίδη στο 95’.

ΜΕΛΙΤΕΑΣ ΜΕΛΙΤΗΣ (Τσιλεμάνης): Μπερμπερίδης, Μωυσιάδης (70’ Σουσανίδης), Γιώσης, Σεκκουλίδης, Σοβισλής, Γεωργιάδης (73’ Κάσα), Ντώνος (89’ Γεωργόπουλος), Τσώτσος, Λεζάκης, Μπατμάς (90+ Κεσίδης), Ρωμαίος.
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κρυστάλλης): Παναγόπουλος, Καραμανλής (90+ Αθανασιάδης), Μπάρμπας, Καραντασιαδης, Βουτσιάς (21’ Παπανικολάου), Ιβανίδης (66’ Ηλιάδης), Σουλίδης, Ρούτσης, Γραικός, Καμπεράι (56’ Αμαραντίδης), Στεφανίδης.

Ολυμπιακός Κυμίνων – Εδεσσαϊκός 0-0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχτηκαν ο Ολυμπιακός με τον Εδεσσαϊκό. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει με τον Καράμπελα στο 63'. Οι «πρασινοι» απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Προύντση να αστοχεί από καλή θέση στις καθυστερήσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΜΙΝΩΝ (Νασιόπουλος): Μπαϊμάκης, Τοπαλίδης, Ρακαβίνας, Μεσιάρης, Πολιανίδης, Αυγέρος, Καράμπελας, Τσακίρης (81' Γιάντσιος), Καμπέρι (55' Θεοδωρίδης), Αμανατίδης, Παρράς (70' Τσελεπής).
ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Σαπάνης): Σοϊλεμέζογλου, Γκαρακλίδης, Κιόρτσης, Αβραμίδης, Μωυσίδης, Τσουμάγκας (85' Πούπης), Παπαγεωργίου, Τούφας (73' Λαφαζανίδης), Ντόγος (50' Τσάκαλος), Ταουσιάνης, Παπαδημητρίου (80' Προύντσης).

Α.Π.Ε. Λαγκαδά-Ερμής Αμυνταίου 0-0

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και δύο μάλιστα χαμένα πέναλτι για την ομάδα του Βελιτζέλου, ωστόσο στο φινάλε απώλεια βαθμών στην πρεμιέρα με αντίπαλο τον Ερμή Αμυνταίου, μιας και η ομάδα του Μαργιορίδη κράτησε το μηδέν ως το τέλος.
Οι Κυζιρίδης και Τσότρας στο 19' και το 82' αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα από την άσπρη βούλα στα δίχτυα του Στόικου. Το πρώτο απέκρουσε ο πορτιέρε του Ερμή, ενώ το δεύτερο προσέκρουσε στο δοκάρι.

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ: Ταταρίδης, Χατζηλιάδης (77΄ Ανδρεάδης), Τριανταφυλλίδης, Τσότρας, Βόσδου, Πολυζωίδης (84΄ Βλαχόπουλος), Σαμουηλίδης, Ταχματζίδης (69΄ Σαντζόλι), Κυζιρίδης, Ζαγναφέρης, Καραγκούνης.
ΕΡΜΗΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: Στόικος, Γιορεντζίδης, Χαμαλίδης, Σιδηρόπουλος, Δόνες, Αμαραντίδης (72΄ Πιριτζάους), Τσορλίνης, Ηλιάδης, Αθανασιάδης (86΄ Βλαδίκας), Θεοδουλίδης, Χαϊτίδης (29΄ λ.τ. Κουτσομήτρος).