Sidebar

Τα παιχνίδια του 3ου ομίλου

Από τρία γκολ για Θεσπρωτό και Ερμή Αμυνταίου, ακόμη μια ισοπαλία για Πανλευκάδιο σταμάτησε το σερί των θετικών αποτελεσμάτων της Καστοριάς.

Αναλυτικά:

2/12 Σκουφάς Κομποτίου-Νέος Αμφίλοχος 0-1

Αστέρας Παραποτάμου-Θεσπρωτός 0-3

Διπλό με 3-0 για τον Θεσπρωτό στον Παραπόταμο κόντρα στον τοπικό Αστέρα. Στο... ντέρμπι του Νομού Θεσπρωτίας το "πλατανόφυλλο" ήταν καλύτερο και δίκαια πήρε τη νίκη, Από την άλλοι οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν ιδιαίτερα με την εμφάνισή τους και παραμένουν στην τελευταία και 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την ομάδα την ομάδα του Σωτήρη Σωτηρίου στην Αμφιλοχία για το παιχνίδι με την τοπική ομάδα (Νέο Αμφίλοχο), ενώ οι "κιτρινόμαυροι" υποδέχονται στο Δημοτικό Στάδιο της Ηγουμενίτσας τον Πανλευκάδιο.

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο 32' ο Κατσέλης έκανε το 1-0, με τον Πέντσα στο 50' να κάνει το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 83' ο Γώγος.

Μακεδονικός Φούφα-Καστοριά 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 34' Φωτιάδης

Στο... έπακρο εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Τηλυκράτη ο Μακεδονικός, καθώς επικράτησε με 1-0 της Καστοριάς και μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο στους τρεις βαθμούς.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 34 ο Φωτιάδης με δυνατό σουτ. Στο 59' ο Γκελοσάνι νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κράτσιο, που έδιωξε με υπερένταση, ενώ και στο 64' ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν στη σωστή θέση για να απομακρύνει το σουτ του Τσικόπουλου. Η Καστοριά απειλησε στο 70' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάμζι να περνά ελάχιστα άουτ. Η καστοριά απείλησε στο τέλος για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε με το 1-0 να παραμένει.

Μακεδονικός Φούφα (Γ. Κρεμλίδης): Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Κοπατσάρης, Πιρίτζαους, Τζουβάρας, Ασλαμπάνογλου, Τσικόπουλος, Φωτιάδης, Χάιτας, Τοπάλης, Γκελοσάνι.
Καστοριά (Ν. Εμμανουηλίδης): Κράτσιος, Πατσίκας, Νίνο, Μπαϊρακτάρης, Ιασωνίδης, Αντωνιάδης, Ντάμζι, Μηλιάτης, Χαραλαμπίδης, Αστράουσκας, Σαββόπουλος
Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

Εθνικός Φιλιππιάδας-ΑΕ Λευκίμμης 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: 2' Γαστεράτος, 54' Τσεβανέδης

Χωρίς εντός έδρας νίκη παρέμεινε ο Εθνικός (0-1-4), καθώς ηττήθηκε με 0-2 από την ΑΕ Λευκίμμης, η οποία ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς.
Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γαστεράτος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ. 15΄ σουτ του Ντανάι από καλή θέση άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου. με το πλασέ του Παπαρούνη να... κολλάει στη λάσπη πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με τον Τσεβανέδη στο 54' με κοντινό σουτ. Ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 86', σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, που έδιωξε ο Μολώνης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 81' Δημουλάς
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ν. Λάππας): Μολώνης, Μαλλάτος, Χρήστου, Δημουλάς, Παπαρούνης (46΄λ.τρ. Κορρέσι), Ντούσκας, Λάππας, Ντανάι, Γατσέλος (59΄Σιώτης), Μανιώτης, Μάγγος.
ΑΕ Λευκίμμης (Γ. Σφακιανάκης): Βαρέλης, Βούλγαρης (83΄Κουλούρης), Ηλίας, Βασιλάκης, Σαμουηλίδης, Στέρεφ, Γαστεράτος (87΄Βλάχος), Μυρίλλας, Κομνηνάκης (72΄Αναστασιάδης), Τσεβανέδης (89΄Λεπενιώτης), Φωτιάς.
Διαιτητής: Αθανασίου (Άρτας)

Πανλευκάδιος-Δόξα Κρανούλας 1-1

Δείτε αναλυτικό ρεπορτάζ πατώντας εδώ

ΑΕΠ Καραγιαννίων-Ερμής Αμυνταίου 0-3
ΣΚΟΡΕΡ: 50' Θεοδουλίδης, 73' Μαυροματίδης, 90' πεν Τσορλίνης

Πραγματοποιώντας εξαιρετκό δεύτερο ημίχρονο, ο Ερμής Αμυνταίου νίκησε με 3-0 εκτός έδρας την ΑΕΠ Καραγιαννίων κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 18 βαθμούς. Πέμπτη με έναν λιγότερο έμεινε η γηπεδούχος.
Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, ο Ερμής κατάφερε να ανοίει το σκορ στην επανέληψη με τον Θεοδουλίδη (50'). Το 0-2 έκανε ο Μαυροματίδης στο 73', ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσορλίνης έγραψε το τελικό 0-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΡΕΠΟ: Τηλυκράτης