Sidebar

Οι αναμετρήσεις του 8ου ομίλου

Τεράστια νίκη-παραμονή για ΟΦΙ, «τρίποντο» και του Αγίου Ιεροθέου επί του Αιγάλεω, ενώ νικηφόρα έκλεισε και ο πρωταθλητής Ηρόδοτος.

ΟΦΙ – Κηφισιά 5-0
ΣΚΟΡΕΡΣ: Ντιατά (1’), Παπαδόπουλος (20’, 80’), Μπλέντι (81’), Μούτσα (91’)

Ασταμάτητος απ’ το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό ο ΟΦ Ιεράπετρας, που πέτυχε νίκη-παραμονή επί της Κηφισιάς.

Γκολ από τα αποδυτήρια πέτυχαν οι γηπεδούχοι με τον Κορέτα να πασάρει κάθετα στο Ντιατά και το δεύτερο με πλασέ να ανοίγει το σκορ (1’). Η Κηφισιά απείλησε με τον Καϊμακαμούδη στο 16’, ωστόσο, ο ΟΦΙ πέτυχε λίγο αργότερα και δεύτερο τέρμα, με τον Παπαδόπουλο, μέσα από την περιοχή (20’). Στο 27’, ο Ζέλο επιχείρησε, χωρίς αποτέλεσμα, να ξαναβάλει την Κηφισιά στο ματς, με κεφαλιά.

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και μάλιστα ο Παπαδόπουλος με εύτερο προσωπικό τέρμα έδωσε πρόωρο τέλος, «γράφοντας» και το 3-0, στο 80’. Στο 81’, ο Μπλέντο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΙ, κάνοντας το 4-0. Στις καθυστερήσεις ο Μούτσα έκανε και το 5-0.

ΟΦ Ιεράπετρας (Γ. Μάγγος): Πρίφτης, Πηγιάκης, Καραγιάννης, Πιθαρούλης, Κορομηλάς, Πετάσης, Μπλέντι,Ουζούνογλου, Ντιατά, Παπαδόπουλος, Κορέτα
Κηφισιά (Η. Καλοπήτας): Κυρίτσης, Τσερκέζος, Καραμπάς, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμαρόγλου, Τσαφταρίδης, Τζέλη, Καϊμακαμούδης, Ζέλο, Ρέντζης

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας)

Ηρόδοτος –ΑΕΜ 1-0
ΣΚΟΡΕΡΣ: Ετόφ (73’)

Νίκη στη φιέστα για τον πρωταθλητή Ηρόδοτο, που «βύθισε» το Μυλοπόταμο.

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις. Στο 14’, μια κεφαλιά του Καραγκιόζη πέρασε άουτ, ενώ στο 30’, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το Βιτώρο.

Ο Βιτώρος έγινε επικίνδυνος και στο δεύτερο μέρος, στο 53’, αλλά ο Κουράκης μπλόκαρε. Τελικά, ο Ηρόδοτος πήρε τη νίκη, με γκολ του Ετόφ, στο 73’, με κεφαλιά. Λίγα λεπτά μετά ο Βούλγαρος επιθετικός βρέθηκε κοντά και στο δεύτερο γκολ. Στο τέλος του ματς, ο Βαρούχας παραλίγο να ισοφαρίσει για το Μυλοπόταμο. Μετά και από αυτή την ήττα, οι Ρεθυμνιώτες υποβιβάζονται και μαθηματικά στο τοπικό.

Ηρόδοτος (Μ. Παπαματθαιάκης): Κουράκης, Καργιωτάκης, Μπαλάφας (54' Σπηλιώτης), Γιαλούσης, Παναγιωτάκης, Καρατζάογλου, Φραγκουλάκης, Καραγκιόζι, Γαρεφαλάκης (54' Παπαδάκης), Ετόφ, Φουκαράκης
ΑΕ Μυλοποτάμου (Γ. Κόλτζος): Κελαΐδης, Μυρθιανός, Πιτσόκος, Μποτωνάκης, Κιάσσος, Βιτώρος, Ξαγοράρης, Ρηγάκης, Δελήμπασης (60' Μάστορας), Δροσάκης (46' Νύκταρης), Βαρούχας

Διαιτητής: Κολυτάς (Λασιθίου)

Άγιος Ιερόθεος – Αιγάλεω 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: Αργυρίου (10’, 30’)

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η ομάδα του Περιστερίου, πετυχαίνοντας νίκη-σωτηρία, επί του «Σίτι». Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ιερόθεο ο Αργυρίου, ο οποίος άνοιξε το σκορ, στο 10’, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του στο 30’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το Αιγάλεω είχε δοκάρι στο 44’, με το Ροτζέριο Μάρτινς.

Άγιος Ιερόθεος (Β. Σταυρακόπουλος): Ρουμπής, Πολίτης, Μανδαμαδιώτης (80′ Ρόπας), Μαντζώρος, Τσατσαρής, Μαρτίνος, Κασάπης, Σιμιτσής (75′ Γκουτσούλας), Κράσι (70′ Λέσι), Αργυρίου, Τσαρκάνι (87′ Νιζάμης)
Αιγάλεω (Λ. Βασιλειάδης): Κατσούλης, Κοντιζάς, Σταύρου, Πατσατζόγλου, Δάρρας, Γούλας (75′ Παπουτσής), Καμινιωτης (60′ Δουκάκης), Ροτζέριο, Γεμιστός (68′ Τουλουβασίλης), Ψυχογιός (81′ Παπασάββας), Βέρμπης

Διαιτητής: Νταούλας (Δυτικής Αττικής)

Ηλυσιακός – Φωστήρας 2-2
ΣΚΟΡΕΡΣ: Ρενάτο (25’), Μάλτσι (54’)/ Σίμωσης (73’), Νάστος (90’)

«Μαύρη» μέρα για το «Φονέα», ο οποίος μετά την ισοπαλία στου Ζωγράφου, υποβιβάζεται και μαθηματικά στο τοπικό. Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα, με τον Ηλυσιακό να ανοίγει το σκορ στο 25’, με το Ρενάτο, ενώ ο στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Μάλτσι έκανε και το 2-0 (54’). Η συνέχεια ανήκε στο Φωστήρα, που ανέβασε στροφές και μείωσε αρχικά με το Σίμωση, στο 73’. Στο 90’, έφτασε και στο 2-2, χάρη σε τέρμα του Νάστου, αποτέλεσμα, που στην ουσία δεν κατάφερε να τον κρατήσει ζωντανό στη μάχη της παραμονής.

Ηλυσιακός (Δ. Παπασπύρου): Διαμαντάρας, Κατσίβελας, Μέξης (68’ Μουρούτης), Παπαδημητρίου, Μουσταφίδης, Σταμούλης, Κονδύλης, Σαμιώτης, Μάλτσι (58’ Χρήστου), Ρενάτο, Νέστορας (70 Γκέζος)
Φωστήρας (Π. Ανδράλας): Παπαδόπουλος, Χουστουλάκης (33’ Νάστος), Μανδύλης, Τσώνης, Πατσατζόγλου, Κλημέρης, Κωνσταντινίδης, Ζαγοριανός, Παπανικολάου, Σίμωσης, Πρίκας (45’ Δρόσης)

Διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)

Ερμής Ζωνιανών – ΑΟ Παλαιόχωρας 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: Λεματιέ (13’)

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Ερμής επικράτησε της Παλαιοχώρας με 1-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν δοκάρι με τον Πλούση, στο 7’. Στο 13’, ο Λεματιέ άνοιξε το σκορ που έδωσε τη νίκη γοήτρου στον ήδη υποβιβασμένο Ερμή. Ο ΑΟΠ ανέβασε στροφές και ήλεγξε το ρυθμό στη συνέχεια, απειλώντας με τους Δρακάκη και Προβατίδη, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Μεντίνα, ελάχιστες στιγμές αφότου πέρασε αλλαγή, με τον παίκτη της Παλαιοχώρας να μεταφέρεται στο νοσοκομείο.

Ερμής Ζωνιανών (Δ. Βολονάκης): Γιαννόπουλος, Ρουμπάκης, Πρωτογεράκης, Χατζηβασίλης, Νηστικάκης, Γιακουμάκης (78’ Γεμιστός), Σκουτέλης Σταθόγλου, Λεματιέ, Πλουσής (75’ Κοτζαδάκης), Ηλιόπουλος
ΑΟ Παλαιοχώρας (Δ. Μαγγαφίνης): Γύπαρης, Καζαντζίδης, Σαμαράς, Θεοδωράκης, Παπαδόπουλος, Κερμενίδης, Ρουσάκης (46’ Προβατίδης), Λάσπαντζης, Δρακάκης, Κοντογιάννης (60’ Δ. Μανουσάκης), Βργκοτς (65’ Μεντίνα)

Διαιτητής: Χαραλαμπάκης (Ηρακλείου)